Sagenit

Účinky minerálu: Jedná se o křišťál s vrostlicemi rutilu. Jemná zář zlatistých vrostlic v křišťálu či záhnědě je nejen krásná, ale hlavně posiluje přenos energie a zvyšuje tak jejich esoterické a léčivé schopnosti. Společné dynamické vlnění těchto dvou minerálů má univerzální účinek, pronikne organismem od temene až po kořenové centrum. Zářivé paprsky Venušiných vlasů uzavřených v chladné kamenné kráse křišťálu vnášejí do duše harmonii, krásu a útěchu. Chrání nás před vnějšími i vnitřními úklady temných mocí, které nás ohrožují negativními pocity a beznadějí. Ve spánku ochraňuje naše sny a utišuje neklid. Podporuje upřímnost, přímočarost a cílevědomost. Léčí horní cesty dýchací, infekce, nachlazení. Pomáhá při astmatických potížích, chronické bronchitidě, epilepsii a tuberkulóze. Posiluje funkci štítné žlázy. Podporuje imunitní systém a rovnováhu, srdeční činnost. Podporuje zdravý růst buněk, svalstva a kostí.

Čistění minerálu: Pod proudem vlažné vody nebo přes noc v misce vody, jelikož křišťál s rutilem milují slunce, můžeme je nabíjet co nejčastěji a libovolně dlouho pod jeho přímými paprsky.

Složení minerálu: Oxidy - odrůda rutilu.

Vzhled minerálu: Barva zlatistě žlutá, červenavě hnědá, tmavohnědá a černá. Charakteristický je jehličkový vývoj krystalů v křišťálu nebo záhnědě.

Naleziště: V zahraničí např. Brazílie, Rusko, Alpy. V ČR pouze rutil např. na Soběslavsku.

Zajímavosti o minerálu: Název odvozen z latinského slova “sagena” - síť. Rutil odvozen od “rutilus” - červenavý. Rutilové jehlice bývají někdy rovněž označovány jako Venušiny vlasy nebo Amorovy šípy. V minulosti byl rutilový křišťál ctěn jako talisman, který chránil před očarováním, úklady z onoho světa a planými sliby. Rutil obsahuje až 60% titanu.

Informace jsou čerpány z knih: Skrytá moc drahých kamenů J.P. Kreperát a Velká encyklopedie Minerály R. Ďuďa a L. Rejl.

Aktivní filtry