Šungit

Účinky minerálu: Šungit má neobyčejné složení, strukturu, fyzikální a chemické vlastnosti. Má záhadný původ a široké spektrum využití. Šungit je více-minerální uhlíková hornina 2 miliardy let stará, což znamená, že vznikl dřív než první živé organismy. Zesiluje pocit tělesného blaha a fungování imunitního systému. Obnovuje emocionální rovnováhu. Mění stres ve využitelnou energii, která vám dodá sílu. Malý jehlan šungitu (pyramida) u postele působí proti nespavosti a bolestem hlavy. Odstraňuje rovněž fyziologické důsledky stresu. Pyramida ze šungitu by měla být orientovaná ve směru sever - jih. Výzkum ukázal, že šungit pohlcuje pesticidy, volné radikály, bakterie apod. Kromě toho dokáže zneškodnit elektromagnetická pole, mikrovlny a další vibrační emise. Pomáhá při bolestech zad a svalů, zánětech míšních nervů, artritidě, artróze různého původu, ekzémech, lupénce, akné, popáleninách, hojení jizev, proleženinách, gastritidě, nachlazení, žlučníkových a ledvinových kamenech a při cukrovce. Šungitové krémy deklarují protizánětlivé a hojivé účinky. Dokážou odstranit otoky, zmírnit bolest a zvýšit mikrocirkulaci krve ve tkáních. Šungitová drť či surové kousky se používají na očistu pitné vody, do koupelí nebo do konvičky na zalévání květin, do zahradního jezírka atd.

Čistění minerálu: Jednou za měsíc až dva je doporučováno ponořit šungit na 2-3 hodiny do roztoku jedlé sody a potom důkladně umýt pod tekoucí vodou. 

Složení minerálu: Negrafitizovaný, téměř čistý uhlík - tzv. fullereny.

Vzhled minerálu: Neprůsvitný černý kámen s kovovým leskem po vyleštění, surový je matný a špiní. Naleziště Hlavní je v severozápadním Rusku v oblasti Karélie.

Zajímavosti o minerálu: Název je odvozen podle místa prvního naleziště - ruské vesnice Šuňga. Unikát, nad který v kamenné říši není. Nikdo neví, kde se vzal. I vědci se dohadují nad jeho možným kosmickým původem. To proto, že obsahuje mimozemské molekuly jako např. meteority, tzv. fullereny. Ty svým objevitelům vynesly dokonce Nobelovu cenu, protože je lze úspěšně využít třeba jako součást léků na AIDS. V šungitu je téměř polovina prvků periodické soustavy. Jeho stáří se odhaduje na 2 miliardy let. Vědecké výzkumy prokázaly řadu úžasných vlastností šungitu. V oblasti Karélie se nacházely dnes již neexistující šungitové lázně, založené v 18. století ruským carem Petrem Velikým, kde se léčily hlavně děti.

Informace jsou čerpány z knih: Kameny od A do Z Judy Hall a Velká encyklopedie Minerály R. Ďuďa a L. Rejl.