Tanzanit

Účinky minerálu: Šeříkově modrý tanzanit nám pomáhá najít vnitřní poslání a uskutečnit předsevzetí. Je kamenem přeměny. Navozuje velmi hlubokou meditaci. Kdykoli nejsme schopni pravdivě vidět, cítit a přemýšlet, tanzanit ostří funkci smyslových orgánů oslabených buď vlivem stáří nebo vyčerpáním. Blahodárně působí na přepracované lidi, harmonizuje výkyvy energie a pomáhá udělat si čas pro sebe. Je ideálním pomocníkem do nových začátků, kdy si potřebujeme vše promyslet, nacítit, hodně věcí zařídit a dotáhnout je do konce. Omlazuje a ostří naši mysl a smysly, čí nás nehledět na všechno v zažitých vzorech, nýbrž vidět, slyšet a cítit každou věc jako „poprvé“. Stále znovu a znovu se dobírá podstaty, neboť pravda věcí a jevů je uvnitř a nikoli na povrchu. Překonává depresi a úzkost. Nahrazuje je důvěrou a duševní rovnováhou. Je dokonalým kamenem pro vyřešení dilematu mezi rozumem a srdcem - učí, jak žít se soucitným srdcem a osvícenou myslí. Mírní bolesti chronického rázu a migrény.

Čistění minerálu: Vodou přes noc, nejlépe společně s krystalem křišťálu. Nesnese prudké změny teploty, nabíjíme jen krátce a na nepřímém slunci.

Složení minerálu: Silikáty - odrůda zoisitu.

Vzhled minerálu: Modrý až fialový, průhledný, skelný, křehký kámen.

Naleziště: V zahraničí jediné v Tanzanii, Miralani Hills - okolí Arushi.

Zajímavosti o minerálu: Pojmenován podle lokality výskytu - Tanzanie. Objeven teprve v roce 1967. Údajně si poprvé tanzanitu všimli Masajové, afričtí pastevci dobytka poté, co požár způsobený bleskem vypálil oblast v Tanzanii. Vlivem velké teploty se hnědé zoisity zbarvily tmavě modře až fialově.

Informace jsou čerpány z knih: Skrytá moc drahých kamenů J.P. Kreperát a Velká encyklopedie Minerály R. Ďuďa a L. Rejl.