Topaz

Účinky minerálu: Žlutý (zlatý nebo imperiál) či narůžovělý – posel sluneční energie. Přináší poselství, že vše živé je zrozeno láskou. Stačí jen otevřít oči. Léčí strach a deprese. Stimuluje a prosvětluje vnitřní mysl. Odstraňuje blokády po nervovém šoku a při duševní vyčerpanosti. V centru srdce v nás probouzí soucit, otvírá nás nadosobní lásce. Pomáhá při nespavosti, nechutenství, epilepsii, dně, neplodnosti a zánětu spojivek, snižuje krevní tlak, podporuje trávení, léčí jaterní choroby, páteř a tiší bolest křečových žil. Preventivně nás zlatý topaz chrání před nachlazením. Bílý nebo-li stříbrný topaz nás posiluje ve vytrvalosti a úsilí nadobro se zbavit závislostí. Pozitivně ovlivňuje mízní systém, žaludek a slezinu. Při ledvinových poruchách pomáhá odvodňovat tělo. Vyrovnává hormonální výkyvy u žen v přechodu a pomáhá při dně. Modrý topaz – jeho chladná zář tiší a uklidňuje naši roztěkanou či dokonce rozbouřenou mysl. Podporuje jasné vyjadřování, tvořivou duševní inspiraci a touhu po čistotě a dokonalosti. Pomáhá opustit zakořeněné myšlení, předpojaté pocity a zvyklosti, které nás brzdí ve vývoji. Doporučuje se při zánětech horních cest dýchacích, bolesti hlavy, nespavosti a zvýšeném tlukotu srdce.

Čistění minerálu: Čistíme ve vlažné vodě a nabíjíme krátce na nepřímém slunci. U modrého topazu je nebezpečí ztráty barvy největší.

Složení minerálu: Silikáty.

Vzhled minerálu: Čirý, žlutý, zlatožlutý, růžový, modravý, červený, oranžový, fialový, zelenavý a hnědý skelný kámen průhledný až průsvitný.

Naleziště: V zahraničí např. Brazílie, Rusko, Mexiko. V ČR Cínovec, Horní Slavkov.

Zajímavosti o minerálu: Pojmenovaný podle ostrova Topasos v Rudém moři. Topazu byly i v minulosti přisuzovány různé účinky. Mužům měl přinášet rozum, ušlechtilost a potenci, zatímco ženám měl darovat krásu, láskyplnost a plodnost, typické vlastnosti žádoucí pro to či ono pohlaví.

Informace jsou čerpány z knih: Skrytá moc drahých kamenů J.P. Kreperát a Velká encyklopedie Minerály R. Ďuďa a L. Rejl.