Obsidián

Účinky minerálu: Obsidiány vznikly prudkým tuhnutím z roztavené lávy. Stejně tak rychle účinkují, nemají hranice ani omezení. Pomáhají pravdě, odráží jednotlivé lidské vlastnosti a odhalují slabosti a bloky. Před obsidiánem nelze nic zatajit. Díky těmto zjištěním se můžeme posouvat vpřed, osobnostně růst a ony nám dodají stabilní podporu. Umožňují do hloubky jdoucí léčení, je potřeba k nim takto přistupovat.

Vločkový obsidián dává sebedůvěru a sílu odolávat nepohodám a nepřízním života. Učí nás chápat osobní nehody a „zakopnutí“ jako důkladné poučení pro příště. Černá barva symbolizuje hutnou energii Země, přičemž bílá představuje duchovní světlo. Tento souběh dvou protikladů učí nevidět je jako opačné síly, nýbrž jako harmonické spojení fyzického s duchovním. Posiluje obranný systém organismu. Podporuje látkovou výměnu a obnovu buněk. Zvyšuje nízký krevní tlak a prokrvuje pokožku.

Pavoučí obsidián má šedozelenomodrou kresbu pavučiny. Přináší jasnost a nastoluje hluboký klid. Zahání nestabilitu, nestálost a nevyrovnanost. Přináší naději a pomáhá pohnout se z místa. Dokonce nám pomocí jasných myšlenek ukazuje cestu. Je ochranným kamenem. Tlumí záchvaty vzteku, odhání zlé myšlenky a přináší rovnováhu.

Obsidián mahagon nebo-li moka (černo-červený flekatý kámen) podporuje bystrost, koncentraci a logické uvažování, proto je i dobrým kamenem při důležitých zkouškách, kde současně snižuje trému a strach z případného neúspěchu. To vše se dá využít při jednáních nebo důležitých a složitých osobních setkáních. Pomáhá při alergiích, zánětech a plísňových onemocněních střev. Podporuje a chrání trávicí systém, pomáhá při žaludeční nevolnosti, mírní křeče.

Černý obsidián nás během meditace zavádí do našeho nitra, do podvědomí a nechá nás tam poznat vše, co před sebou ukrýváme. Jeho temné světlo žáru a ohně zemského nitra tam dokáže rozlomit a rozrušit veškeré blokády, jež brání našemu prohlédnutí a očistě. Černý obsidián je silný, ale často i nevypočitatelný nástroj, proto se nemá zbytečně často používat. V nečistých rukou vede dokonce k černé magii. V dobrých rukou naopak chrání před nepříznivými vlivy duchovního světa. Mírní bolesti a svalová napětí, podporuje průtoky energie všemi čakrami. Zasahuje všude tam, kde se vyskytují psychosomatické blokády.

Zlatý obsidián je černý obsidián se zlatistým třpytem. Najdeme v něm vítanou pomoc při léčbě veškerých psychosomatických nemocí v počátečním stádiu. Pomáhá při neurózách, psychických poruchách a nutkavých sklonech. Mírní deprese, zabraňuje stavům netečnosti. Pomáhá nám aktivně žít a neohlížet se zpět, zejména existují-li v naší minulosti skutečnosti, které nás stále znovu a znovu srážení do letargie či apatie.

Stříbrný obsidián je černý obsidián se stříbrnými odlesky. Stříbrný obsidián je mocný ochranný kámen. Odvrací negativitu, kletby i zlé myšlenky. Zahání nízké energie jako strach, ublížení, ukřivdění, hněv, závist a pýchu. Učí trpělivosti, odstraňuje napětí a emocionální závislost. Krotí nezdravé vášně. Odstraňuje stres a posiluje imunitu. Mírní deprese.

Čistění minerálu: Pod proudem vlažné vody, nebo přes noc v misce vody, nejlépe společně s křišťálem. Nabíjíme je na přímém slunci ráno nebo v podvečer.

Složení minerálu: Druh sopečného skla, horniny, které vznikají následkem magmatické činnosti, kdy dojde k rychlému kontaktu žhavé kyselé a viskózní lávy s chladným prostředím a následnému rychlému ztuhnutí. Hornina je bohatá na sloučeniny SiO2 a jedná se o přírodní formu skla. Obsidián moka vznikl patrně spojením dvou chemicky odlišných láv, z nichž jedna byla bohatší na rudní mikročipy, železo či mangan, což způsobilo černé žíhání obsidiánu.

Vzhled minerálu: Barevnost – černá (černý obsidián), šedá, černohnědá (obsidián mahagon), stříbřitá (obsidián stříbrný), zlatistá (obsidián zlatý), s bílými krystaly cristobalitu (vločkový obsidián), namodralá, nazelenalá či šedo-zelená kresba (pavoučí obsidián). Zlaté a stříbrné obsidiány mají irizaci barvy dle svého názvu.

Naleziště: V zahraničí např. Mexiko, Nikaragua, Ekvádor, Arménie, Slovensko, Maďarsko. V ČR pouze na pravěkých sídlištích jako nástroje.

Zajímavosti o minerálu: Název je podle Římana jménem Obsius, který jej v Etiopii nalezl a přinesl do Říma. Mexické obsidiány používali staří Aztékové na rituální předměty, zbraně a ozdoby. Vznikl tak, že láva při vulkanickém výbuchu zchladla tak rychle, že nestačila zkrystalizovat a stala se sopečným sklem. V paleolitu (600 000 let př.n.l.) a neolitu (190 000 let př.n.l.) byl obsidián pro svou snadnou opracovatelnost, tvrdost a ostrý lasturnatý lom hojně používán na výrobu pracovních nástrojů, nožů a zbraní.

Aktivní filtry